سرامیک2020-10-08T22:09:53+03:30

سرامیک

در این جستار سعی بر این است که به پاره ای از مشخصات قیاسی سرامیک پروسیلن و سنگ طبیعی اشاره ای بکنیم، انتخاب بین این دو متریال همواره یکی از چالش های اهل فن بوده است گرچه در دنیای امروز و پیشرفت تکنولوژیک تولید مصالح ساختمانی این انتخاب بسیار سهل تر می نماید لیکن لازم است تا با آگاهی از ویژگی های فنی و آخرین دستاوردهای دانش ساختمان به بررسی موضوعاتی از این دست پرداخت تا صاحبین پروژه ها و متخصصین امر با دانش کافی در انتخاب مصالح موجبات پیشگیری از هدر رفت منابع را در پروژه ها فراهم آورند.

از دیرباز سنگ طبیعی به عنوان یکی از مهمترین مصالح ساخت دست بشر در صنعت ساختمان مورد استفاده بوده است، لیکن با پیشرفت تکنولوژی و علی الخصوص اختراع بتن توسط رومیان، به تدریج این ماده طبیعی جایگاه سازه ای خود را از دست داد و به سمت و سوی یک متریال دکوراتیو یا تزئینی سوق پیدا کرد، خصوصا در دوره نئو کلاسیک سنگ جایگاه ویژه در بازآفرینی دنیای باستان برای بشر متجدد یافت ولی در دهه های اخیر و با پیدایش سرامیک پروسیلن، موضوع جنبه های تازه ای پیدا کرد.

قیمت

هزینه فرایند استخراج، استحصال و حمل سنگ طبیعی بسیار زیاد است. معادن سنگ های مختلف از جمله کوارتز، مرمر، گرانیت و … همواره پذیرای دستگاه های بزرگ و گران قیمت جهت خرد کردن صخره های عظیم الجثه و جداسازی رگه های خالص سنگی از دل کوه ها هستند. مواد اولیه از معادن بارگیری شده و گاهاً کیلومترها دورتر در کارگاه های سنگ بری تبدیل به قطعات صاف و صیقلی میشوند. طبیعی است که این فرایندها هزینه بر هستند و هر کدام از آنها به اقتضای جزئیات دارای هزینه های خاص خود هستند لذا طبیعی است که پیشرفت تکنولوژی راهکارهای بهینه تری برای این موضوع ارائه نماید. از همین روی صنعت سرامیک با بهره گیری از روش های تولید صنعتی توانسته است تا با کاهش هزینه ها گزینه ی بهتری را در برابر کارفرمایان و مشاوران قرار دهد.

خواص طبیعی

        هر سنگ طبیعی شکل ظاهری خود را دارد و به نوعی منحصر به فرد است و فقط سنگهای مربوط به یک معدن شبیه هم هستند. همه سنگها  حتی محکم ترین آنها ترک های ریزی دارند که باعث نفوذ آب و مواد به داخل آنها و در نتیجه آسیب پذیری سنگ می شود. در مقابل سرامیک های لعابدار و پرسلانها سطحی نفوذ ناپذیر و یکنواخت دارند و در رنگ های ثابت یکنواخت و مشابه می توان آنها را بارها تولید کرد بدون اینکه نگران تغییر محسوس شکل ظاهری آن باشیم.

بخار و هوا

همه سنگ ها تنفس می کنند، این بدان معنی است که رطوبت از داخل سنگ عبور میکند و سنگ ها باید در برابر این مشکل با اجرای لایه سیلر، درزبند شوند. اگر شما از سنگ روشن برای کفپوش یک فضا استفاده می کنید، لازم است رطوبت داخل بتن را قبل از اجرا کنترل کنید. اگر رطوبت از داخل سنگ عبور کند سبب لک شدگی ( به خصوص در قسمت های روشن تر) می شود.

نحوه نگهداری

وقتی صحبت از تخلخل و آسیب پذیری در برابر آب باشد، سرامیک های بدون لعاب در رده سنگ تراورتن معمولی قرار میگیرند، همه سنگ های طبیعی نیز باید درزبند شوند اگر چه برای سنگ های محکم و با تخلخل بسیار کم همانند گرانیک و سنگ لوح این نیاز کمتر است.. برای سرامیک های لعاب دار نیاز نیست نگران نفوذ آب به داخل بدنه باشید.

دوام

مقاومت مکانیکی و ساختاری سرامیک از دمای پخت کلینکر و ماده تشکیل دهنده سرامیک ناشی می شود. پخت در دمای بالاتر مقاومت و دوام بیشتری به سرامیک می دهد، همانند سرامیک پروسیلن که از پخت در دمای حدود 1200 درجه سانتیگراد تولید می شود. برای کاشی های لعابدار، لعاب سرامیک از ایجاد خط و خش روی سطح سرامیک جلوگیری می کند و همچنین به کاهش خردشدگی و پوسته شدن سطح کمک میکند. نقطه ضعف اساسی سنگ در این مورد آسیب پذیری گوشه ها و خرد شدگی لبه ها در برابر ترک خوردگی و لب پر شدن سنگ است.

نصب

سرامیک ها را با چسب سرامیک که در ضخامت خیلی کم (حدود 5 م م) به کف می چسبانند و البته در مواردی کماکان آن را با دوغاب نصب می کنند. اما ستگ ها عموماً با ملات ماسه سیمان و به ضخامت تقریبی 20 م م روی کف اجرا میشوند و در صورت اجرا با ضخامت های بیشتر، امکان تراز کردن کف( در صورت وجود ناهمواری) وجود دارد. با توجه به آنکه تایل سنگ طبیعی در مقایسه با سرامیک گرانتر بوده و محصول لوکس به حساب می آید و زیرسازی آن هم در ضخامت بیشتر انجام می شود، هزینه کلی نصب سنگ از سرامیک بیستر است.

تمیزکردن

سنگ طبیعی در برابر اسید آسیب پذیر است. از اینرو نباید از تمیزکننده های اسیدی برای تمیز کردن روی سنگ استفاده کرد، زیرا با سنگ واکنش میدهند و یک لک دائم که از بین نمیرود را روی سطح سنگ ایجاد می کنند. اجرای لایه محافظ (سیلر) روی سطح که در بخش بالا اشاره شد، به محافظت از سطح سنگ و سرامیک در برابر ریخته شدن مواد اسیدی همانند سرکه ها کمک میکند.
برای سرامیک های لعابدار شما می توانید هر گونه ماده تمیز کننده را روی سطح سرامیک به کار ببرید تا بتوانید کف را کاملا از لک و رنگ های ریخته شده مانده روی سرامیک تمیز کنید. در صورت استفاده از مواد شیمیایی قوی تر باید مراقب تجزیه شدن خطوط بندکشی بین سرامیک ها بود.

مقاومت سایشی

سنگ ها تشکیل شده از کانی های طبیعی هستند که به طور مداوم در حال واکنش با عوامل طبیعی طی هزاران سال بوده اند، لذا برای مصارف کفپوش که دارای بار ترافیکی هستند و مقاومت سایشی از آیتم های مهم تلقی میشود، سنگ در زمره اولویت ها قرار نمیگیرد. گرچه امروزه به کمک رزین ها تا حدودی مقاومت سایشی سنگ افزوده می شود ولی هزینه حاصله از این امر در کنار مقاومت سایشی سه برابری سرامیک ها خصوصا نوع فول بادی (Full body) موجب شده است که سرامیک برتری خود را همچنان حفظ نماید.

وزن

امروزه در کشورهای در حال توسعه موضوع امنیت ساختمان ها در برابر خطرات طبیعی مانند زلزله بسیار حائز اهمیت است البته در ساختمان های بلند ومرتبه و مجتمع های ساختمانی این اهمیت دو چندان می شود، از این رو مهندسین همواره در صدد ارائه راهکارهایی برای کاهش بار مرده ساختمان هستند، انتخاب مصالح سبک و استفاده از روش های مدرن ساخت تاثیر به سزایی در سبک سازی ساختمان و به همان نسبت کاهش هزینه های سازه ای و ایجاد حاشیه امنیت بالا در برابر خطر زلزله دارد. سرامیک پروسیلن وزن کمتری نسبت به سنگ دارد. و در ضمن مصالح زیرسازی کمتری نیز برای نصب آن استفاده می شود به همین جهت استفاده از آن برای سبک سازی ساختمان از سوی اهل فن توصیه شده و مزیت نسبی به سنگ را موجب می شود.

نتیجه گیری

سنگ همیشه یکی از محبوب ترین متریال های مورد استفاده بشر سازنده بوده است، این مزیت تا زمانی ادامه داشت که پیشرفت های فنی گزینه های بهتری را به ما پیشنهاد نداده بود. برخی از طراحان انعکاس ذات طبیعت در ستگ را ملاک انتخاب آن قلمداد می کردند در حالیکه امروزه طرح های طبیعی سنگ روی سرامیک ها چنان با کیفیت تولید میشود که به سختی میتوان تفاوت آن را با سنگ طبیعی تشخیص داد. طبیعی است که پیشرفت های صتعت تولید متریال های ساختمانی در این پله متوقف نشده و همچنان با سرعت روزافزون ادامه خواهد داشت لیکن آنچه مهم است آگاهی بازار از این مزیت ها و استفاده درست و به روز از آنهاست.

بخش اسلایدینگ بار را میتوانید فعال یا غیر فعال کنید و هر ابزارکی را میتوانید در این قسمت فراخوانی کنید و همچنین می‌توانید در این قسمت از کدهای HTML نیز استفاده کنید. اسلایدینگ بار دارای 4 ستون هستش که شما میتوانید در 1 ، 2، 3 و یا 4 ستون محتوای خودتون رو قرار بدید. میتوانید رنگ پس زمینه رو تغییر بدید، رنگ جداکننده ستون‌ها و همچنین حالت شیشه‌ای رو فعال کنید، خط بالایی را فعال کنید یا بطوری کلی در موبایل یا PC غیر فعالش کنید. با آوادا هرکاری ممکنه فقط باید بخواهید.

کارهای اخیر

اطلاعات تماس

تهران، خیابان ولیعصر، خیابان مینا، شماره 333

Phone: 021-7777-8888

Mobile: 09123334444

Fax: 021-7777-8888

Web: www.prostyle.ir

Go to Top